Tapicerka meblowa


Wypierz sam lub zleć to nam!!!
Pierzemy wszystko prócz kieszeni….

      Z reguły pamiętamy, żeby odkurzyć dywan. Niestety o odkurzaniu mebli tapicerowanych – już nie. W efekcie kurz osiada na kanapach czy krzesłach, a korzystając z mebli, wcieramy go mimowolnie w tapicerkę. Z czasem meble tracą swój naturalny kolor, a na nich pojawiają się plamy, które potem trudno usunąć. Poniżej przedstawiamy kilka porad, które pomogą Wam odświeżyć zabrudzoną tapicerkę meblową.

Krzesła tapicerowane
Metalowe albo drewniane stelaże w miejscach, w których gromadzi się kurz, czyścimy miękkim pędzelkiem. Jeśli są drewniane, warto je zakonserwować, przecierając olejkiem lnianym albo innym środkiem służącym do pielęgnacji drewna.

Jeśli na krzesłach są powłoczki, zdejmujemy je i pierzemy w pralce. Musimy jednak dostosować temperaturę ich prania do rodzaju materiału – sprawdź zalecenia producenta na metce powłoczki. W przeciwnym razie może okazać się, że po praniu nie pasują już na siedziska naszych krzeseł.

Elementy tapicerowane, których nie da się wyprać w pralce, można potraktować specjalnym proszkiem lub pianką do czyszczenia tapicerki. Po nałożeniu środka na tapicerkę usuwamy go odkurzaczem po czasie podanym przez producenta na opakowaniu.

Czyszczenie tapicerki bawełnianej
Bawełniana tapicerka będzie, jak nowa, gdy odkurzymy ją odkurzaczem, a następnie nałożymy na nią środek – piankę lub proszek. Po około godzinie pozostałość zbieramy za pomocą białej ściereczki. Tapicerkę powinniśmy czyścić do momentu, gdy ściereczka przestanie się brudzić. Powinniśmy uważać, żeby nie zamoczyć wypełnienia mebla, np. gąbki w krześle. Jeśli już do tego dopuścimy, możemy wysuszyć miękką część mebla suszarką do włosów. Uważajmy jednak, żeby zbyt wysoka temperatura nie zniszczyła tapicerki.

Aksamit
Czyścimy go zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa. Zanieczyszczenia usuwa roztwór: litr zimnej wody i 2 łyżki amoniaku. Tak sporządzony środek należy wcierać delikatnie w aksamit i zostawić na mniej więcej godzinę. Potem wyczesujemy szczoteczką włosie, a sklejone włoski suszymy suszarką do włosów.

Welurowa tapicerka
Do tapicerki z weluru nadaje się np. Prestone Stain Remover(odplamiacz do tkanin). Najpierw należy oczyścić tapicerkę odkurzaczem, a później nałożyć preparat (wg zaleceń producenta środka) i poczekać, aż wsiąknie w materiał. Czas oczekiwania (przeważnie 3–5 godzin) jest również zależny od tego, jak mocne i jak stare są plamy.

Meble skórzane
Najpierw musimy odtłuścić mebel. Nie używamy mydła, ponieważ niekorzystnie wpływa ono na stan skóry. Do wyczyszczenia tapicerki skórzanej można użyć letniej wody z odrobiną płynu do mycia naczyń lub preparatu przeznaczonego do pielęgnacji skór (sztucznych albo naturalnych).

Tapicerkę należy czyścić partiami. Zaczynamy np. od siedziska, potem przód oparcia i na końcu jego tył. Przy nanoszeniu preparatu powinniśmy zwrócić uwagę, aby ściereczka nie była mokra a jedynie wilgotna. Skórę pocieramy okrężnymi ruchami.

Po usunięciu zabrudzeń skórę wycieramy do sucha ręcznikiem frotte lub innym miękkim materiałem.

Czyszczenie tapicerki przez firmę usługową
Można też skorzystać z oferty firm specjalizujących się m.in. w czyszczeniu tapicerki. Usługi czyszcząco-piorące oparte są zazwyczaj na metodzie ekstrakcji. Ta polega na wypłukaniu i usunięciu brudu pod ciśnieniem z równoczesnym odciągnięciem wody z materiału np. specjalnym odkurzaczem. Niektóre firmy stosują również metodę czyszczenia parową.

Jaka jest procedura? Każde pranie czy czyszczenie tapicerki jest poprzedzane testem na fragmencie materiału. Z niego wynika m.in., jaka jest wytrzymałość i odporność tapicerki na odbarwienia. Wówczas firma dobiera odpowiednią metodę czyszczenia.