Płytki, kafelki, kafle


Wypierz sam lub zleć to nam!!!
Pierzemy wszystko prócz kieszeni….

Jak wyczyścić domowymi sposobami kafelki, płytki, kafle i ich nie zniszczyć?

Aby nie doprowadzić do powstania trudnych do usunięcia plam, wszystkie powierzchnie powinno się  szybko wyczyścić zaraz po ich zabrudzeniu.

Do czyszczenia kafelków na ścianie, płyt podłogowych i fug idealne są neutralne i zasadowe środki. Powinny być stosowane z umiarem, aby nie powstawały po nich smugi czy zacieki.

Do czyszczenia kafelków na ścianie, płyt podłogowych i fug nie powinno się używać ostrych narzędzi (także czyścików, twardych i ostrych gąbek), środków o kwaśnym odczynie, proszków do szorowania, ponieważ mogą zniszczyć ich strukturę.

Ocet nadaje powierzchniom krótkotrwały blask, powinien być używany sporadycznie do usuwania opornych zacieków czy odkładającego się kamienia. Często używany ocet może doprowadzić do zmatowienia powierzchni i powstania pleśni w wilgotnej łazience o złej wentylacji. Jeśli do czyszczenia kafelków czy płytek konieczne jest użycie kwaśnego środka (np. octu), warto najpierw zwilżyć fugi, aby je zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem kwasów. Czyszcząc płytki octem, trzeba uważać, aby nie dostał się na powierzchnie z terakoty, metalu, plastiku, gumy i akrylu.

Kafelki
Najlepiej czyścić kafelki w łazience po ciepłej kąpieli lub prysznicu, kiedy osiadła na nich para wodna.

1. Kafelki będą czyste i wystarczająco błyszczące po umyciu ich szamponem do włosów. Do ich czyszczenia nigdy nie powinno się używać mydła ani silnych płynów do mycia naczyń, ponieważ zostawiają trudny do usunięcia nalot i zacieki.
2. Blask nada im pocieranie skórzaną ściereczką (irchą) nasączoną wodą amoniakalną lub spirytusem z wodą.
3. Do pielęgnacji kafelków doskonale nadaje się olej lniany. Mimo, że pocierane nim kafelki błyszczą jak nowe, jest to jednak drogi środek nabłyszczający.
4. Miejsca, w których tworzą się zacieki i kamień, jak najczęściej wycierać do sucha. Można je zabezpieczyć wcierając wosk do polerowania karoserii samochodowej.
5. 
Zacieki wapienne usunie tarcie świeżymi skórkami pomarańczy. Sok trzeba zostawić na płytkach na 30 minut, następnie spłukać czystą wodą.
6. Tworzący się kamień usunie letnia woda z octem (łyżka octu na 3 l wody). Trudne do usunięcia ślady osadu i kamienia na kafelkach zlikwiduje sam ocet, który powinien stosowany sporadycznie. Miejsca czyszczone octem i innymi kwaśnymi środkami trzeba wytrzeć dużą ilością czystej wody.
7. Żółknące białe kafelki warto przetrzeć drobno zmieloną solą z niewielką ilością terpentyny (sól powinna się całkowicie rozpuścić).
8. Stare zmatowiałe jasne kafelki nabiorą blasku po przetarciu wodą amoniakalną. Czyszcząc amoniakiem trzeba szeroko otworzyć drzwi łazienki, założyć rękawiczki i zachować ostrożność).

 

Płytki i kafle podłogowe
Zakurzoną podłogę w łazience wystarczy zamieść lub odkurzyć odkurzaczem. Nie powinno się często moczyć kafli i płytek. Wyjątkowo wrażliwe są płytki z kamienia wapiennego – często myte mają żółto-brązowe plamy, szkodzą im środki kwaśne i zasadowe.

1. Płytki i kafle na podłodze można zmywać letnią wodą z dodatkiem delikatnego szamponu do włosów lub płynu nabłyszczającego do zmywarki.
2. Osady wapienne po twardej wodzie spryskać domowym preparatem z dodatkiem kwasku cytrynowego. Do butelki wlać 1,5-2 szklanki ciepłej wody, 2 pełne łyżki kwasku cytrynowego, wstrząsnąć kilka razy. Wlać 5 łyżek płynu do mycia naczyń i odstawić na noc, aby kwasek całkowicie się rozpuścił. Preparat rozpylać tylko na miejsca pokryte osadem. Trudne osady usunie ocet. Kwaśnych środków nie powinno się stosować do mycia fug ani płytek z marmuru czy terakoty.
3. Nie powinno się skrobać zaschniętych resztek, lecz najpierw dobrze namoczyć kładąc na nie mokrą ścierkę.
4. Zabrudzenia na płytkach podłogowych usunie delikatne mleczko do czyszczenia (bez szorujących drobin).
5. Wiele plam na płytkach podłogowych można usunąć pocierając je papką z sodki kuchennej i odrobiny ciepłej wody.
6. 
Najtrudniejsze do usunięcia plamy na płytkach na podłodze pozostawiają olejki kosmetyczne i farba do włosów.
7. Olejek zetrzeć papierem, zaplamione miejsce posypać mąką kartoflaną i po kilku minutach zmyć ciepłą woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Na trudne plamy po olejku nanieść na 5 -10 minut pastę z sodki kuchennej i niewielkiej ilości ciepłej wody.
8. Przed farbowaniem włosów zabezpieczyć podłogę i umywalkę folią lub starymi gazetami. Starać się nie rozmazywać powstałych plam. Niewielkie resztki farby do włosów na płytkach można zetrzeć popiołem z papierosów naniesionym na wilgotnej ściereczce. Farbę do włosów usunie aceton lub spirytus mineralny (konieczna próba w niewidocznym miejscu).
9. Zabrudzenia biologiczne zbierać papierem, nigdy nie myć gorąca wodą. Resztki wymiocin, krwi usuwać wyłącznie środkami zasadowymi (papka z sodki kuchennej i wody lub woda amoniakalną).
10. Warto stosować specjalne środki chroniące powierzchnie płytek przed zaplamieniem i porysowaniem. Jednak pasty zawierające wosk łuszczą się, mogą przyciągać brud.