Ale plama..


Wypierz sam lub zleć to nam!!!
Pierzemy wszystko prócz kieszeni….

     W momencie pojawienia się plamy lub innego silnego zabrudzenia, należy je jak najszybciej usunąć, stosując niewielką ilość środka czyszczącego (np. szamponu do dywanów) przy jednoczesnym stosowaniu się do zaleceń producenta umieszczonych na metce. Należy pamiętać, ze plamy czyścimy od brzegów ku środkowi, nie dopuszczając do przemoczenia dywanu. Nie powinno się mocno trzeć plamy, gdyż tarcie powiększa plamę i może doprowadzić do zniekształcenia runa. W przypadku plam z błota, należy poczekać, aż wyschną i następnie odkurzyć.

PRZYDATNE WSKAZÓWKI

PLAMY TŁUSTE – należy posypać obficie talkiem lub magnezją, pozostawić na 24 godz. i starannie zmieść miotełką lub „wyssać” odkurzaczem.

PLAMY Z BŁOTA – po dokładnym wysuszeniu i wyczyszczeniu odkurzaczem przeciera się szmatką zwilżoną octem.

PLAMY Z KAWY – radzimy przetrzeć plamę roztworem z 10-procentowego amoniaku. Można też zadziałać kwaskiem cytrynowym.

PLAMY Z HERBATY – przetrzyj gąbką zamoczoną w zimnej wodzie, a potem roztworem 5-procentowym kwasku cytrynowego.

PLAMY Z MLEKA, JOGURTU, ŚMIETANY -wystarczy przetrzeć ciepłą wodą z dodatkiem szamponu do dywanów albo płynu do naczyń.

PLAMY Z ATRAMENTU – spróbuj odsączyć bibułą, a potem przetrzeć gąbką nasączoną spirytusem z wodą. Skuteczny jest też sok z cytryny.

PLAMY Z WOSKU – połóż na plamę bibułę i przeprasuj żelazkiem. Wosk powinien być wchłonięty przez bibułę. Gdy się odklei, należy przetrzeć miejsce odplamiaczem.

PLAMY Z KLEJU – przetrzyj plamę szmatką nasączoną alkoholem albo octem.

PLAMY Z KRWI – zmyj zimną wodą, a potem szamponem do dywanów.

PLAMY Z GUMY DO ŻUCIA – obłóż gumę kostkami lodu, aż stwardnieje. Potem postaraj się ją skruszyć.

PRZYPALENIE OD PAPIEROSA – radzimy lekko pocierać miejsce przypalone papierem ściernym albo monetą.

PLAMY Z CZEKOLADY – do ich wywabienia można użyć odplamiacza, który stosujemy przy praniu tkanin. Skuteczniejszy jest roztwór: szklanka letniej wody, łyżka płynu do mycia naczyń i łyżka odplamiacza. Trzeba przetrzeć dywan szmatką zamoczoną w roztworze.

PLAMY NA DYWANACH PĘTELKOWYCH – prawie wszystkie można zlikwidować wodą z dodatkiem amoniaku.

ODGNIECENIA – ciężkie meble pozostawiają na wykładzinach i dywanach głębokie odgięcia. Musimy więc pamiętać, aby co pewien czas meble nieco przesuwać, dając odpocząć zgniecionym miejscom. Można je pokropić odrobiną wody i pozostawić na 24 godz., a następnie wyszczotkować. Na zagniecionym miejscu wełnianego dywanu czy wykładziny kładziemy złożoną kilkakrotnie i zmoczoną lnianą szmatkę, a następnie gorącym żelazkiem dotykamy zaparzaczki nie opierając żelazka.